Melounová dieta

Dívka, která chce zhubnout, dodržuje lahodnou melounovou dietu

Od dětství každý ví o šťavnatosti a zajímavé chuti největší bobule - melounu. Mnoho lidí se celé léto těší, až ochutnají plátek studené pochoutky. Během sezóny se vodní melouny stávají velmi běžnými a cenově dostupnými pro jakýkoli rozpočet, takže se toto bobule stává ideální pro dietní výživu.

Melounová dieta si získala oblibu díky své nepochybné účinnosti a sladkosti, protože ne tak často je dovoleno jíst sladká jídla během programu na hubnutí.

Podstata melounové diety, vlastnosti a hlavní výhody

Léto je za dveřmi, což znamená, že je čas provést komplexní očistu těla a rychle zhubnout. Sladký a šťavnatý meloun na sebe váže a odstraňuje z těla velké množství škodlivých toxinů, solí těžkých kovů, toxinů, volných radikálů, metabolických produktů a také přebytečné tekutiny. Je zajímavé, že alergie na vodní melouny jsou extrémně vzácné, zatímco gastronomické ukazatele (chuť, barva, vůně, obsah kalorií) zůstávají vysoké. Ano, sto gramů šťavnaté dužiny bobulí obsahuje pouze 35–40 kcal, což je na sladký produkt poměrně málo. Navíc 90 % hmoty melounu tvoří zdravá tekutina obsahující vitamíny, minerály a stopové prvky. No a závěrečnou strunou dietní vhodnosti melounu je jeho extrémně rychlá stravitelnost a pravidelné vylučování z těla. Proto tělo začne utrácet energii z tukových buněk na vývoj a životně důležitou činnost, což podporuje hubnutí.

Odborníci tvrdí, že díky své sladkosti a velkému množství rostlinné vlákniny je melounová dieta celkem snadno snášena bez vysilujícího pocitu hladu. To vám umožní zůstat na něm po dobu 7 dnů, během kterých se ztratí asi 3-4 kg nadváhy (i když hlavně kvůli odstranění přebytečné tekutiny a toxinů z těla).

Jak a kdy držet dietu? Nejprve jste připoutáni k době diety - srpen-září, kdy se objevují sezónní farmářské bobule bez dusičnanů a pesticidů. Během období melounové diety vám lékaři doporučují vzít si dovolenou, protože diuretický účinek bobulí vás nutí poměrně často navštěvovat dámský pokoj, což není pro pracujícího příliš výhodné (zejména při cestování). Také v tomto období je lepší minimalizovat fyzický a psychický stres. Můžete si dopřát procházky na čerstvém vzduchu, jógu nebo dechová cvičení, ale zbytek času je lepší strávit ve stavu pasivního odpočinku.

Je velmi důležité vybrat si správný meloun pro vaši dietu. Chcete-li zkontrolovat bobule na přítomnost pesticidů a dusičnanů, měli byste vložit plátek dužiny vodního melounu do čisté vody. Pokud se dužina během 10-15 minut rozprostře po povrchu vody, znamená to, že do ní mohly být přidány dusičnany. Meloun by si měl zachovat svůj tvar. A nezapomeňte na optimální hmotnost bobule - asi 6-8 kg. Pokud váš meloun váží méně, nemusí být dostatečně sladký, a pokud váží více, může být bobule naplněno upravenými látkami. Co se týče slupky, měla by být hustá a nezanechávat důlky. Pokud po něm přejedete nehtem, měla by se trochu sloupnout jen ta úplně vrchní tenká vrstva. Zvuk melounu může také naznačovat kvalitu bobule. Pokud do něj plácnete, měli byste slyšet zvonění a vibrace. Tupý zvuk ukazuje na nekvalitní produkt. Chcete-li zachovat prospěšné prvky a čerstvost bobulí, uložte je nakrájené na několik částí do chladničky po zabalení do potravinářské fólie.

Délka diety zpravidla nepřesahuje 10 dní a kurz lze opakovat po měsíci, zatímco „sametová" sezóna je stále relevantní.

Užitečné vlastnosti melounu:

  1. Vláknina, hojně obsažená ve šťavnatých bobulích, pomáhá vázat a odstraňovat z těla všechny škodlivé složky, stejně jako přebytečnou tekutinu, uvolňuje tkáň od otoků a podporuje hubnutí.
  2. Kožní buňky jsou také očištěny od toxinů a soli, což pomáhá obnovovat epidermis a dodává jí zdravější a svěžejší vzhled. Ke stejnému procesu dochází u vlasů a nehtů kvůli obsahu dostatečného množství vápníku a draslíku v dužině.
  3. Meloun má diuretický účinek, který podporuje jemné čištění ledvin, močopudného traktu a těla komplexním způsobem. To také dělá z bobulí vynikající antipyretický komponent.
  4. Meloun pomáhá jemně čistit játra od toxinů.
  5. Pomáhá stabilizovat hladinu cholesterolu v krvi.
  6. Zlepšuje se trávení a peristaltika. Meloun pomáhá předcházet zácpě a dalším střevním problémům.
  7. Kyselina listová má pozitivní vliv na rychlost metabolismu a je také užitečná v raných fázích těhotenství a během kojení.
  8. Meloun obsahuje dostatečné množství železa, což z něj činí nezbytnou potravinu při chudokrevnosti. Hořčík v bobulích normalizuje funkci ledvin.
  9. Semínka melounu jsou vhodná i k výživě – jsou přírodním prostředkem proti parazitům v těle.

Hlavní výhody melounové diety:

  • Během sezóny je hlavní surovina dostupná na každém kroku a pro každý rozpočet;
  • Ovoce je sladké, chutné a dokonale zasytí, takže nebudete mít velký hlad ani nebudete chtít porušit dietu;
  • Váha je mírně redukována, zatímco tělo je komplexně očištěno od škodlivých látek a přebytečné vody;
  • Dieta je účinná - za týden „na melounu" ztratíte asi 3-4 kila navíc, v závislosti na počáteční hmotnosti, životním stylu a individuálních vlastnostech těla;
  • Metabolismus se zrychluje na požadovanou úroveň;
  • Tělo si zvykne jíst malé porce, objem žaludku se snižuje, což umožňuje dlouhodobě zaznamenávat výsledky stravy;
  • Zlepšuje se stav pokožky, vlasů, nehtů a pleti.

Menu a možnosti pro dietu vodního melounu

Existuje několik možností pro dietu s melounem. Někteří navrhují jíst pouze dužinu z vodního melounu, ale jiné jsou složité a umožňují zředit nabídku jinými zdravými produkty. Mezi ně samozřejmě patří nízkotučné mléčné a kysané mléčné výrobky, zdravé tekutiny (zelený čaj, bylinkové odvary, čerstvě vymačkané šťávy, smoothies, ovocné nápoje, nektary, čistá voda bez plynu a soli), cereálie v páře (pohanka, hnědá rýže, ovesné vločky), slepičí vejce, libové maso, ryby, mořské plody a drůbež, stejně jako zelenina a ovoce.

Bez ohledu na zvolenou stravu by v nabídce neměly být následující položky:

  • Kořeněná a tučná jídla, smažená v oleji a pečená;
  • Klobásy, uzená masa, klobásy;
  • Slané produkty (nálevy, marinády, konzervy);
  • Tučné maso a ryby, droby;
  • Škrobové potraviny (brambory, některá zelenina);
  • Pšeničné pekařské výrobky, těstoviny, pečivo;
  • Sladkosti, zákusky, džemy, cukrářské výrobky;
  • Živočišné a rostlinné oleje, zakysaná smetana, dresinky, omáčky, margarín, pomazánky na chleba, pomazánky, majonézy;
  • Polotovary, hotová jídla ve formě prášků, průmyslové občerstvení (chipsy, krekry), různé rychlé občerstvení (hranolky, hamburgery);
  • Sůl a cukr v čisté formě, ostatní potravinářské přísady, kromě organického koření a koření (bez soli);
  • Škodlivé tekutiny (energetické nápoje a nápoje obsahující kofein, káva a čokoládové tyčinky, balené džusy, alkoholické nápoje);
  • Tabákové výrobky.

Přejděme přímo k různým možnostem melounové diety.

Melounová mono-dieta po dobu 1-3 dnů

Nejúčinnější a nejoblíbenější možnost, která je také známá pod jiným názvem: „dny půstu s vodním melounem". Hubnutí při mono dietě je cca 1 kg za den, což je pro tělo velmi agresivní. Tato možnost je vhodná pro rychlé hubnutí před důležitou událostí nebo výletem k moři, nedoporučuje se však držet se déle než 3 dny. Menu během diety se skládá z dužiny melounu, zeleného čaje, bylinných nálevů a čisté vody bez plynu a soli. Objem spotřebované dužiny se vypočítá na základě hmotnosti osoby (tělesnou hmotnost v kg vydělte 10 a výsledné číslo bude udávat počet kilogramů bobulí povolených za den).

Musíte být připraveni, že mono dieta je poměrně těžce snášená, je hladová a nevyvážená, proto je velmi vhodné užívat biologické doplňky a vitamino-minerální komplexy.

Dietu můžete poprvé držet 3 dny a poté pravidelně strávit 1 půst v týdnu na melounu.

Komplexní melounová dieta po dobu 5 dnů

Nejlepší možnost, která vám umožní zhubnout asi 2 kg bez újmy na zdraví a bez návalů hladu. Dieta se skládá ze 4 plnohodnotných svačin a poslední je vhodné si dát 2-3 hodiny před spaním. Pitný režim by měl obsahovat alespoň 2 litry zdravých tekutin denně.

Příklad jídelníčku s melounem na jeden den:

  • Snídáme s podstatnou částí 5% lisovaného tvarohu bez cukru a zakysané smetany. Snídani smyjeme přírodní kávou nebo zeleným čajem s plátkem citronu. Součástí je i kilogram dužiny vodního melounu.
  • K obědu si připravíme přílohu ke kaši - asi 250 g pohanky nebo hnědé neleštěné rýže. Sníme 1 kg dužiny vodního melounu.
  • K obědu můžeme opět svačit nízkotučný tvaroh nebo celozrnný toast s plátkem tvrdého sýra. Součástí je i kilogram melounu.
  • K večeři si uvaříme dušenou hnědou rýži. Sníme kg dužiny.
  • 2 hodiny před spaním si můžeme dopřát ještě 1 kg dužiny vodního melounu.

Pokud vás omrzela dužina, můžete si z bobulí vyrobit čerstvou šťávu a nahradit jím nějaké „melounové" svačiny.

Komplexní melounová dieta na týden

Optimální a šetrná varianta, která vám pomůže zbavit se 3 kg nadváhy pomocí zdravého a lahodného menu. Dieta se skládá ze 3 plnohodnotných jídel a poslední se snažíme dát pár hodin před spaním. Diuretický účinek bobulí vám jednoduše zabrání usnout, pokud si večer dáte meloun.

Ukázkové menu na 1 den:

  • Snídaně obsahuje porci nízkotučného tvarohu, 1 vařené slepičí vejce, celozrnnou kaši s vodou ze zdravých cereálií (divá rýže, pohanka, ovesné vločky);
  • Obědváme s bílkovinami, například vařený kuřecí řízek nebo dušené telecí maso. Připravíme také lehký zeleninový salát s bylinkami, který můžeme dochutit olivovým olejem a citronovou šťávou.
  • Večeře se skládá z 2-3 kg dužiny vodního melounu.

Jak se zbavit melounové diety

Tuto dietu byste měli opustit, jako každou jinou, moudře, opatrně a postupně. Délka vysazení je zpravidla od 5 do 10 dnů v závislosti na délce diety. Nejprve do jídelníčku zařadíme pomalé sacharidy (celozrnný chléb, obiloviny, zelenina, ovoce, bobule), bílkoviny (libové maso, vnitřnosti, ryby, mořské plody, mléčné a kysané mléčné výrobky) a také zdravé tuky (semena , ořechy, olivový nebo lněný olej). Pokračujeme také v konzumaci vodního melounu v objemu cca 2 kg denně až do konce sezóny. Nezapomínejte na pitný režim, abyste si udrželi zdravý metabolismus.

Při opuštění diety přidejte ke správné výživě mírnou fyzickou aktivitu – plavání, běh, chůze, jóga, pilates, tanec, aerobik, dechová cvičení.

Domácí jogurty, ovocné saláty s dresinkem z kysaného mléka, banánovo-proteinové koktejly, tvarohové hmoty, marshmallows, sušené ovoce, marmelády a celozrnné sušené sušenky se budou hodit jako sladkosti při odchodu z diety.

Příklad menu pro ukončení melounové diety:

  • Snídáme s rýžovou kaší s mlékem, 1 vařeným vejcem, celozrnným toastem s lehce osoleným lososem.
  • Svačina – hruška nebo jablko, šťáva z citrusů.
  • K obědu připravíme zeleninovou polévku s kousky kuřete, řeckým salátem a porcí dušeného telecího masa v nízkotučné zakysané smetaně (asi 100 g).
  • Svačina – pár tvarohových koláčů nebo tvarohu s ovocem.
  • Večeře se obvykle skládá z 2 kg melounu. Navíc můžete sníst 1 vařené vejce nebo plátek hořké hořké čokolády.

Nevýhody melounové diety a kontraindikace

Bohužel taková chutná a zajímavá strava nemůže být zcela bez nevýhod. Ti, kteří hubli, zaznamenali následující nevýhody melounové diety:

  1. Přítomnost vedlejších účinků ve formě plynatosti, poruch stolice, nadýmání, nepohodlí v ledvinách a játrech. Během monodiety jsou také zaznamenány bolesti hlavy, nevolnost, slabost, ztráta síly, podrážděnost, apatie a nervozita.
  2. Přítomnost významného počtu kontraindikací.
  3. Dieta je sezónní, protože přírodní melouny si můžete užívat ne déle než 1, 5 měsíce.
  4. Tělo nedostává dostatek bílkovin, což může negativně ovlivnit sportovní výkon a způsobit úbytek svalů.
  5. Je nutné užívat biologické doplňky a vitamin-minerální komplexy.
  6. Ke ztrátě hmotnosti dochází především kvůli odstranění přebytečné tekutiny z těla, takže na konci kurzu se mohou shozené kilogramy vrátit.
  7. Dieta s melounem v takových objemech se rychle stane nudnou, takže se zvyšuje pravděpodobnost poruchy.

Dieta, jak je uvedeno výše, má také dostatek kontraindikací. Dieta je zakázána v několika případech:

  • Chronická onemocnění ledvin (kameny, pyelonefritida a další), stejně jako vylučovací a genitourinární systém;
  • Onemocnění gastrointestinálního traktu, jako jsou vředy, gastritida, kolitida, zvýšená kyselost žaludku, pankreatitida;
  • Přítomnost alergických reakcí na hlavní složky stravy, zejména na meloun;
  • Poslední měsíce těhotenství, stejně jako omezení období laktace;
  • Staří, dětství a dospívání;
  • Poruchy endokrinního systému;
  • Přítomnost diabetes mellitus v jakékoli fázi;
  • Tendence těla zadržovat tekutiny;
  • Metabolické onemocnění.