Léčba a dieta při pankreatitidě slinivky břišní, vzorové menu a další prvky výživy pacienta jsou problémy, které nelze ignorovat. Při exacerbacích je dieta velmi omezená, v období remise si pacient může dovolit určitou pestrost.Pro kontrolu vašeho jídelníčku se doporučuje sestavit si seznam jídel na týden, díky čemuž bude jídlo pestré a chutné a zabrání se nechtěnému rozpadu a konzumaci zakázaných potravin.
Zásady výživy
Pankreatitida, příznaky a léčba, dieta během exacerbací a remisí jsou problémy, které se týkají všech lidí, kteří mají problémy s gastrointestinálním traktem.
Onemocnění se často vyskytuje v důsledku špatné výživy.
Zneužívání tučných a smažených jídel, nadměrná konzumace alkoholu způsobuje bolesti břicha, záchvaty nevolnosti a celkové zhoršení zdraví. K tomu dochází v důsledku změn kyselosti v tenkém střevě s nadbytkem enzymů a toxinů. Při absenci adekvátní léčby onemocnění postupuje a charakteristické znaky jsou stále výraznější. Při exacerbacích se stav pacienta prudce zhoršuje, po odeznění záchvatu se pacient postupně začíná cítit lépe. Dodržování vyvážené stravy pomůže urychlit nástup remise. Léčba u dospělých a dětí je doplněna užíváním léků předepsaných lékařem.
Terapeutická výživa pro pankreatitidu je klíčem k normalizaci fungování slinivky břišní.
Správně vybrané produkty nedráždí gastrointestinální trakt a dodávají tělu potřebné množství bílkovin, sacharidů, tuků a vitamínů. Jídelníček závisí na stadiu onemocnění. Při exacerbacích se doporučuje úplné hladovění, poté se dieta postupně rozšiřuje. Ošetřující lékař by měl vysvětlit, co můžete jíst s pankreatitidou. Přísnou dietu musíte držet šest měsíců, poté můžete přejít na volnější jídelníček. Zakázaným potravinám je však třeba se vyhýbat i v chronické fázi. Mohou vyvolat útok, po kterém bude muset léčba začít znovu.
Pacient s pankreatitidou by měl jíst často, v malých porcích. Denní stravu je vhodnější rozdělit do 4-5 jídel, před spaním si můžete dát ovoce, pít zeleninové šťávy nebo jakýkoli kysaný mléčný nápoj bez cukru. Půst a velké snižování porcí se nedoporučují, odmítání jídla je nutné pouze na začátku onemocnění nebo po těžkých atakách. Neměli byste se však přejídat, překročení denního příjmu kalorií zhoršuje trávení, vyvolává problémy se stolicí a může způsobit nepříjemné pocity ve slinivce břišní. Všechny nuance výživy s pankreatitidou se doporučuje prodiskutovat s lékařem.
Jídlo je nutné připravovat denně, raději se vyhýbejte návštěvám restaurací, kde není možné kontrolovat čerstvost potravin a složení pokrmů. Terapeutická strava zahrnuje pokrmy, které jsou v páře, vařené, pečené v troubě nebo mikrovlnné troubě. Pro normální vstřebávání léků je nezbytná správná výživa. Například při užívání enzymatického doplňku stravy by měla být vyloučena kyselá jídla a živočišné tuky.
Menu pro exacerbace
Akutní záchvat pankreatitidy je dobrým důvodem k hospitalizaci. Další léčba se provádí pod dohledem lékaře.
V prvních 3 dnech po záchvatu je vhodné držet hladovou dietu, dávat odpočinek slinivce.
K udržení síly pomůže rýžová voda, minerální voda, šípkový nálev a slabý bylinkový čaj. Pijte 5-6 sklenic tekutiny denně, stimuluje to eliminaci toxinů a snižuje hladinu kyselosti. V některých případech je zajištěno intravenózní podávání roztoků, které podporují tělo.
Po 2 dnech vám přísná dieta umožní zařadit do stravy nová jídla: strouhanou vařenou mrkev, bramborovou kaši nebo cuketu, masové kuličky nebo suflé z libové ryby nebo kuřecího filé. V tomto období jsou užitečné tekuté kaše s vodou, pyré zeleninové polévky a domácí želé. Pokud vám to zdraví dovolí, můžete do svého jídelníčku zařadit dušenou zeleninu a ovoce.
Jemná dieta pro pankreatitidu u dospělých a dětí zahrnuje malé porce a jíst alespoň 4krát denně. V akutním období je nutné vyloučit příliš teplá jídla, u soli, cukru a koření je třeba dodržovat umírněnost. Veškeré potraviny se připravují doma a nelze je dlouhodobě skladovat.
Zakázané produkty
Při akutní nebo chronické pankreatitidě by výživa měla přísně dodržovat doporučení ošetřujícího lékaře. Při výběru produktů musíte být opatrní. Jsou jídla, která je potřeba z jídelníčku trvale vyřadit. Seznam zastávek obsahuje:
- hydrogenované rostlinné a živočišné tuky;
- pálivé koření a koření;
- uzené lahůdky a klobásy;
- konzervy;
- pokrmy vařené smažené nebo na otevřeném ohni;
- průmyslové sladkosti;
- sycené nápoje;
- alkohol v jakékoli formě;
- houby;
- silné vývary z kostí a masa;
- Fast Food;
- obalované polotovary;
- tučné červené maso.
Během exacerbací se seznam zakázaných potravin výrazně rozšiřuje. Zahrnuje pokrmy, které lze konzumovat během remise, se zaměřením na celkový stav pacienta. V akutním období je nutné ze stravy odstranit:
- Sladké ovoce a bobule:hrozny, fíky, hrušky, datle. To platí jak pro čerstvé ovoce, tak pro různé dezerty na jejich základě.
- Luštěniny:sójové boby, hrách, fazole, čočka. Výrobky z této kategorie se nedoporučují ke konzumaci ani po tepelné úpravě.
- Dušené, pečené nebo smažené pokrmy.Způsobují zvýšenou sekreci žaludeční šťávy, což je u akutní pankreatitidy nežádoucí.
- Jakákoli čerstvá zelenina a ovoce.Musí být vařené nebo dušené.
- Kyselé potraviny:marinády, kysané zelí, průmyslové nebo domácí omáčky.
Všechny výše uvedené produkty jsou odstraněny ze stravy po dobu nejméně šesti měsíců. Přesnější načasování terapeutické diety závisí na doporučení lékaře a individuálním stavu pacienta.
Co jíst při chronické pankreatitidě
Ošetřující lékař musí pochopit, jak správně jíst, když se pankreatitida stala chronickou. Dříve takové onemocnění implikovalo specifický účel - dietní tabulka 1. První tabulka vylučuje tučná a smažená jídla, umožňuje mírné množství vajec, pečiva, libového masa a ryb.
Povinnou položkou je velké množství tekutiny.
Je užitečné zařadit do svého každodenního jídelníčku pyré a syté polévky se slabým kuřecím nebo zeleninovým vývarem, tekuté kaše s vodou nebo odstředěným mlékem, čerstvě vymačkané šťávy, minerální vody a bylinkové čaje. Doma si můžete připravit neslazené ovocné nápoje z čerstvých nebo mražených bobulí, kompoty z čerstvého ovoce a sušeného ovoce a tekuté želé.
Moderní dietoterapie znamená jinou gradaci. Namísto číselných tabulek byly zavedeny abecední zkratky, přičemž základní sada přípravků doporučených pro konkrétní onemocnění zůstala prakticky nezměněna. U onemocnění slinivky břišní je vhodná vysokoproteinová dieta (vysokoproteinová dieta) nebo SB (měkká dieta). První možnost je doporučována v období remise, druhá je indikována u pacientů s rizikem exacerbací. Dieta se vyvíjí individuálně s ohledem na stav pacienta.
Povolené produkty pro chronická onemocnění
Při rozhodování o tom, co můžete jíst s chronickou pankreatitidou, byste se měli zaměřit na doporučení odborníků. Seznam produktů je poměrně široký, ale pro prevenci exacerbací je nutné přísně dodržovat doporučené množství. Přesná kuchyňská váha vám pomůže určit váš denní limit. Pravidla pro vytvoření týdenního menu pro pankreatitidu zahrnují následující standardy:
- sušený pšeničný nebo obilný chléb: ne více než 300 g denně;
- tuky: 80 g (tento limit zahrnuje mléčné a živočišné tuky obsažené v přírodních produktech);
- vejce: ne více než 4 kusy týdně.
Kromě toho by vaše denní strava měla obsahovat:
- libové drůbeží maso bez kůže (kuřecí, krůtí);
- nízkotučné mořské a říční ryby (treska, treska, štika, candát);
- mléko a fermentované mléčné výrobky (tvaroh, kefír, varenets, fermentované pečené mléko, jogurt bez sladidel a přísad);
- kaše z celozrnných obilovin (pohanka, rýže, proso, kroupy, ovesné vločky).
Dietní výživa pro pankreatitidu u dospělých a dětí zahrnuje postupné zvyšování množství zeleniny a ovoce. Vyplatí se několik dní dodržovat vegetariánskou stravu, což je užitečné zejména pro lidi s nadváhou. U pankreatitidy by menu mělo obsahovat:
- Mrkev.Zdroj karotenu, cenná vláknina. Používá se čerstvý nebo vařený k přípravě salátů, pyré, suflé a kastrolů. Prospěšná je čerstvě vymačkaná mrkvová šťáva s kapkou olivového oleje nebo smetany.
- Brambor.Bohaté na draslík a sodík, lehce stravitelné, pomáhá snižovat kyselost. Kořenovou zeleninu je lepší podávat jako protlak. Brambory budou výbornou přílohou, základem pro výživnou polévku. Nedoporučuje se smažit, smažit nebo grilovat.
- Cuketa.Obsahují minimum kalorií, jsou bohaté na draslík, působí mírně projímavě. Vhodné pro přípravu zeleninových nudlí, různých dušených pokrmů, polévek, kastrolů a pyré. Dobře se kombinuje s jinou zeleninou, masem a rybami.
- jablka.Zdroj vitamínu C, draslíku, železa. Používají se k přípravě čerstvých šťáv, kompotů a různých dezertů s minimálním obsahem cukru. Přednostně se používají místní odrůdy s bohatou sladkou chutí (Antonovka, Ranet).
- banány.Bohaté na draslík, vitamíny B, cenné aminokyseliny. Jsou lehce stravitelné a nezpůsobují zvýšení kyselosti. Je lepší jíst čerstvé, může být obsaženo v ovocných salátech, smoothies, pyré a suflé.
Ukázkové menu na týden
Menu pro pankreatitidu by mělo být co nejpestřejší. Je vhodné si předem udělat seznam potravin a připravovat si čerstvá jídla každý den. Tabulka obsahuje přibližný jídelníček, je důležité zajistit, aby se pokrmy příliš často neopakovaly.
Čím zajímavější je dieta, tím menší je pokušení sníst pochoutku ze seznamu zakázaných a riskovat nový záchvat.
Pacient se musí rozhodnout, jak jíst během pankreatitidy, ale před vytvořením vlastního menu na týden byste se měli poradit se svým lékařem.
Dny v týdnu | Snídaně | Večeře | Odpolední svačina | Večeře |
---|---|---|---|---|
pondělí | Pohanková kaše, čekankový nápoj. | Zelený salát, brokolicová polévka, pečená treska, kompot ze sušeného ovoce. | Ovocné želé. | Námořnické těstoviny, šípkový čaj. |
úterý | Tvarohový kastrol s rozinkami, zelený čaj. | Vývar s masovými kuličkami, pilaf se zeleninou, šťáva z bobulí. | Sójový sýr, sušenka. | Zeleninový guláš, kakao. |
středa | Ovesné vločky. | Salát z řepy, kuřecí vývar, telecí řízek s bramborovou kaší, jablečný džus. | Pečené jablko. | Rybí soufflé, toasty, čaj. |
Čtvrtek | Omeleta se zeleninou, toasty, čaj. | Mrkvový salát, polévka ze zeleného zelí, karbanátky, jablečný kompot. | Sušené meruňky, mandle. | Cuketový guláš, šípkový čaj. |
pátek | Tvarohové koláče se zakysanou smetanou, čekankový nápoj. | Salát z čerstvého zelí, brokolicová polévka, treska s bramborem, brusinkový džus. | Berry želé, sušenka. | Domácí sushi, zelený čaj. |
sobota | Tvaroh, nápoj vyrobený z čekanky. | Ovocný salát, libová zelná polévka, zelné závitky, mléčné želé. | Postní sýr, hrozny. | Kuřecí soté, bylinkový čaj. |
Neděle | Jáhlová kaše, čaj s mlékem. | Rajčatový a okurkový salát, rybí polévka, restovaný lilek, kompot ze sušených meruněk. | Jablečné suflé. | Těstoviny s mořskými plody, čaj. |
Jídlo na pankreatitidu by mělo být čerstvě připravené a nemělo by se uchovávat v lednici. K přípravě pokrmů na každý den nepoužívejte obalované polotovary obsahující nadměrné množství soli, cukru nebo tuku. Jedinou výjimkou jsou speciální produkty pro pacienty s pankreatitidou, prodávané na odděleních lékařské výživy. Mají vyvážené složení a neobsahují umělé konzervanty, barviva, zvýrazňovače chuti a další škodlivé přísady. Masové, rybí nebo zeleninové přípravky se k sobě hodí a mohou se stát přísadou pro chutné a zdravé domácí pokrmy.
Dieta po pankreatitidě se prakticky neliší od menu doporučeného pro chronické pacienty. I když lékař rozhodl, že pacientovi již exacerbace nehrozí, neměli byste si dopřávat tučná, slaná a sladká jídla.
Slinivka je velmi citlivý orgán, každý záchvat negativně ovlivňuje její stav a zvyšuje riziko komplikací.
Během dne byste měli pít hodně tekutin a večer snižte množství, abyste se vyhnuli otokům.
Zdravé recepty
Dietní recepty na pankreatitidu jsou jednoduché, pokrmy obsahují minimum přísad. Naučit se vařit zdravé a chutné jídlo není těžké. Pro začátek byste si měli pořídit sadu potřebných nástrojů a vybavení. Následující užitečná sada pomůže poskytnout pacientům ideální menu:
- dvojitý kotel;
- moderní mikrovlnná trouba s funkcí pečení;
- formy na porce;
- odměrky se stupnicí pro přesné dávkování přísad;
- kuchyňské váhy, které umožňují upravit velikost porcí;
- mixér pro přípravu pyré, suflé, smoothies a pěn.
Při přípravě jídla musíte snížit množství cukru, soli a ostrého koření. Správně připravené pokrmy budou chutné bez umělých přísad, stačí je dochutit bylinkami, nerafinovaným rostlinným olejem, medem a dalšími zdravými přísadami.
- Šípkový nápoj.Obsahuje potřebné množství kyseliny askorbové, pomáhá při léčbě pankreatitidy v chronickém nebo akutním stádiu. Chcete-li připravit hrst suchých bobulí, zalijte 1 litrem vroucí vody a nechte několik hodin v termosce. Před pitím lze nápoj osladit přidáním 1 lžičky. přírodní med. Stejný nálev lze připravit z plodů hlohu nebo aronie.
- Kuřecí fileta.Prsa bez kůže se podélně rozříznou a položí na talíř. Každá porce je posypána malým množstvím mořské soli smíchané se suchými bylinkami: rozmarýnem, tymiánem, celerem, petrželkou. Filet pečeme zakryté v mikrovlnné troubě 10 minut. Můžete podávat s bramborovou kaší nebo dušeným květákem.
- Polévka z brokolice a květáku.K přípravě můžete použít čerstvé nebo mražené potraviny. Květenství se rozdělí na malé části a vaří se v malém množství vody. Když zelí změkne, nalijte polévku do mísy mixéru a rozmixujte na pyré. Hotový pokrm lehce osolíme, přidáme trochu olivového oleje a domácí pšeničné krutony.
- Zeleninový kastrol.Cuketu, brambory a mrkev omyjeme, oloupeme a nakrájíme na velmi tenké plátky. Zeleninu je vhodné krájet speciálním kráječem nebo loupacím nožem. Tenké desky jsou umístěny v tepelně odolné formě, lehce namazané rostlinným olejem. Každá vrstva je posypána aromatickými bylinkami a lehce posypána olejem. Sůl se přidává v minimálním množství. Miska se vloží do trouby a peče se, dokud zelenina nezměkne. Povrch kastrolu posypeme strouhaným nízkotučným sýrem a vložíme do trouby na další 2 minuty. Zeleninu můžete podávat samotnou nebo jako přílohu k drůbeži a rybám.
Správná výživa pro pankreatitidu pomůže vyhnout se bolesti, invaliditě a nouzové hospitalizaci. Úkolem lékaře a pacienta je dosáhnout dlouhodobé remise a vyloučit nové ataky. Ošetřující lékař vám bude schopen vysvětlit, co je a není možné u pankreatitidy, doporučí nejzdravější potraviny a pomůže vám vytvořit vyvážený jídelníček.